Som korytnačka... A som na to hrdá!

Autor: Simona Perejdová | 4.6.2013 o 23:26 (upravené 5.6.2013 o 0:01) | Karma článku: 8.59 | Prečítané  1127-krát

„Koľko si sa učila na skúšku?“ „Otvorila som to včera večer o desiatej.“ „Jaaj...“   Jeden večer? Ako to, že ja som to čítala 3 dni a aj tak to dobre neviem? Ako je možné, že niekto iný si tú istú problematiku naštuduje za oveľa kratší čas než ja?! Prečo som taká pomalá? Čo robím zle?

Tak po prvé:

Všetci klamú! Najmä ak sa jedná o čas, ktorý strávili nad skriptami.

A to hlavné- po druhé:

Niektorí ľudia sú proste zajace a iní korytnačky. To všetci dobre vieme.

Ak si myslíte, že som divná, čítajte nasledujúci príbeh. Možno sa Vám to potvrdí.

Jedného krásneho slnečného dňa sa na štartovaciu čiaru bežeckých pretekov postavili okrem iných zvieratiek aj favorit zajac, no na druhej strane aj úplný outsider a bežecký antitalent korytnačka.

Ak čakáte prekvapenie storočia, a síce víťazstvo korytnačky, asi Vás sklamem. Podľa odhadov stávkových agentúr súťaž vyhral s veľkým náskokom (na trase 100m asi hodinu pred korytnačkou) kráľ behu, zajac. Od krásnej hostesky si prebral zlatú medailu, fanúšikov ostriekal šampusom a pobral sa oslavovať a čo-to vypiť na afterparty k športovému eventu.

Keďže sa skončila už aj šou, ktorú ponúkal predvádzajúci sa víťaz, fanúšikovia postupne odchádzali domov. V tom si jeden z športových priaznivcov všimol stále súťažiacu korytnačku. Aj za neprajného hvízdania a pokrikov typu „Loser“ hooliganských „fanúšikov“ sa korytnačka odmietala vzdať dokončenia pretekov. „Bežala“ o stošesť, oukej, o sto päť, a neprajníkov si nevšímala. V hlave mala totiž len jedno: „Baví ma behať, veď preto som tu. Tieto preteky aj dokončím!“ A stalo sa. O malú chvíľku (asi trištvrte hodiny) sa korytnačke podarilo prejsť cieľovou rovinkou.

Áno, korytnačke nehovorili kamaráti že je pán, tak ako zajacovi. Nedostala sa ani na titulnú stranu športového výberu. No počas svojej dlhej cesty toho však stihla zažiť viac (v dôsledku jej konečného času oveľa viac) ako zajac. Kým zajac zapíjal víťazstvo, korytnačka sa učila vytrvalosti, pevnej vôli a neoblomnosti, ako by povedal Ezop.

Dvadsať rokov som žila v tom, že pre svoj život potrebujem mrkvu. Učila som sa relatívne rýchlo, ale nesprávne. Prišla som na to, že celý proces môjho učenia je kvôli zvýšeniu efektívnosti a najmä uchovaniu akej-takej pamäťovej stopy, nutné zmeniť. Začala som viac rozmýšľať nad tým ako sa učím. Dôrazom som kládla na pochopenie a nie zapamätanie si. Lebo ako hovorí jedno staré čínske príslovie, ak sa učíš preto, aby si si zapamätal, zabudneš. No ak sa učíš preto, aby si porozumel, zapamätáš si. Po hĺbkovom naštudovaní- snahe pochopiť každú jednu myšlienku, vetu a slovo som sa rozhodla čas venovať opakovaniu Pri druhom rýchlejšom čítaní som pochopila aj už pochopené a nadobudla nadhľad nad študovanou problematikou.

Trvalo mi to 3 dni. Ale viem to ešte dnes a (snáď) aj zajtra.

Som pomalá. Aj napísanie niektorých viet v tomto článku mi trvalo minúty. Veď aj na to, že milujem svojho (dnes už) priateľa som prišla po roku. Som proste korytnačka. No podstatné je jedno- zajac ale aj korytnačka, obaja došli do cieľa.

Hlavné správy

ROZHOVOR

Únia dokáže utečencov prijať, hovorí vedúca úradu pre migráciu

Nejde o to, aby si ľudia začali brať utečencov domov. Prvoradé je zabrániť, aby ľudia zomierali pred našimi dverami, hovorí ZUZANA VATRÁĽOVÁ.

AKTUALIZOVANÉ

Autobusy odvážajú migrantov na maďarsko-rakúske hranice

Rakúsko a Nemecko dovolia utečencom prichádzajúcim z Maďarska vstúpiť na svoje územie.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S vidlami pred Bruselom

Martvoň vie, že ekonomickí migranti tvoria 95 percent utečencov. Áno, iste. Štyri milióny ľudí opustilo Sýriu z čisto ekonomických dôvodov.


Už ste čítali?